Hasan Kalyoncu Üniversitesi | Sosyal Bilimler Enstitüsü Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
Havalimanı Yolu 8.Km Şahinbey / Gaziantep
Tel:90 (342) 211 80 80, Fax:90 (342) 211 80 81, E-mail: info(at)hku.edu.tr 2008 Hasan Kalyoncu
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
İşletme Tezli Yüksek Lisans Programı
İşletme Tezli Yüksek Lisans Programı

İşletme Tezli Yüksek Lisans Programı

İşletme Anabilim Dalı

İşletme Anabilim Dalı

Programın Amacı

İyi bir kariyer için veya kendi işinizi kurma vakti geldiğinde işletme eğitimi kaçınılmaz olmaktadır.

İşletme programı, ekonomi, finans ve pazarlama gibi alanlarda yönetim becerileri kazandırmaktadır. Bu programda, verimli bir yöneticilik için olmazsa olmaz yetenekler olan liderlik, takım çalışması, işletme ve iletişim becerileri kazanırsınız.

İşletme Yüksek Lisans; öğrenciler, öğretim üyeleri, mezunlar, iş dünyası ve toplum liderleri arasında bağlantı sağlar. Yönetimin alt dallarında uzmanlaşmaya olanak tanır. 

İşletme programının amacı, birbirinden farklı lisans programlarından mezun yetkin öğrencileri ulusal ve uluslararası ortamlarda başarılı kariyerlere hazırlamaktır. Ayrıca kendini yenilemeyi bilen, girişimci, dinamik ve analitik düşünce becerisine sahip yöneticiler yetiştirerek, iş hayatına kazandırma amacı da taşımaktadır. 

Program, yönetim görevlerini üstlenecek olan kişileri,  karşılaştıkları sorunlarla başa çıkabilmeleri için ihtiyaç duyacakları analiz yeteneği ve bilgi birikimiyle donatmak üzere tasarlanmıştır. Öğrenciler; mezuniyet sonrasında gerekli olacak analiz yeteneği ve bilgi birikimine sahip olacaklardır.

Ayrıca programdan mezun olan kişiler kariyer planları doğrultusunda, akademik kariyer yapma şansına da sahip olacaklardır.

Açıklamalar

Yüksek lisans programları tezli yüksek lisans programları ve tezsiz yüksek lisans programları olmak üzere 2’ye ayrılır. Aralarında belli farklar olmakla birlikte temelde akademisyen olmayı amaçlayanların tercihleri tezli yüksek lisans iken iş hayatında avantaj elde etmek için diğer bir deyişle akademisyen olma dışındaki amaçlar için tercih edilen yüksek lisans türü de tezsiz yüksek lisans eğitimidir.

Tezsiz Yüksek Lisansın


               Tezsiz yüksek lisans programının amacı, öğrenciye mesleki konuda bilgi kazandırmak ve mevcut bilginin uygulamada nasıl kullanılacağını göstermektir.

            İşletme  Tezsiz Yüksek Lisans Programının  eğitim süresi üç (3) yarıyıldır. 1 ve 2. yarıyıllarda öğrencilerimiz 10 ders (30 kredi) alarak Proje dönemine başlayabilirler. Son yarılda (3. yarıyıl) ise öğrencilere Anabilim Dalının önerisi ve Enstitünün Yönetim Kurulu Kararıyla atanacak danışmanlarıyla Projelerini hazırlamaya başlayabilirler. Projelerini başarıyla bitiren öğrencilerimiz diplomasını almaya hak kazanır.

Genel Başvuru Koşullar

1.      4 yıllık herhangi bir lisans programından mezun olmak.

 

Tezli Yüksek Lisans


               Tezli yüksek lisans programının amacı, bilimsel araştırma yapmak, bilime katkı sağlamak olarak ifade edilebilir. Eğer bilim insanı olmak, bilimsel araştırmalar yapmak, özetle akademisyen olmak hedefleriniz arasında varsa tercihiniz tezli yüksek lisans olmalı. 

             İşletme Tezli Yüksek Lisans Programının  eğitim süresi dört (4) yarıyıldır (iki yıl). 1 ve 2. yarıyıllarda öğrencilerimiz 7 ders (21 kredi) alarak Tez dönemine başlamaya hak kazanırlar. Son iki yarılda ise öğrencilere Anabilim Dalının önerisi ve Enstitünün Yönetim Kurulu Kararıyla atanacak danışmanlarıyla Tezlerini hazırlamaya başlayabilirler. Tezlerin bitiminde Tez Jüri Savumasını başarıyla geçerek diplomasını almaya hak kazanır.

Genel Başvuru Koşullar

1.      4 yıllık herhangi bir lisans programından mezun olmak (farklı bir alandan mezun olmuş olan adaylara Bilimsel Hazırlık Programı uygulanır).

2.      ALES (EA- son üç yıl içinde)’ten en az 55 puan almış olmak.

3.      YÖK tarafından ALES (EA)’e eşdeğer kabul edilen (son beş yıl içinde) GMAT’den 450 veya GRE’den 610 puan almış olmak (son beş yıl içinde).

4.      Yabancı uyruklu öğrenciler TÖMER’den başarılı olmak zorundadır.

5.      Lisans eğitimlerini yurtdışında yapmış olan adayların YÖK’ten denklik belgesi almaları zorunludur.

spy apps free for android phone spy sms monitoring app
i think my husband cheated on me wanting to cheat i cheated on my husband and loved it
i cheated on my boyfriend with a girl cheat on your boyfriend should i tell my boyfriend i cheated
wife cheat story classic-color.com meet to cheat